Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/admin/domains/tamed.pl/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Budowa broni śrutowej

Autor Wątek: Budowa broni śrutowej  (Przeczytany 10760 razy)

Offline tamed321

  • Administrator
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja +2/-0
  • With us since: 23/04/2012
    YearsYearsYearsYearsYears
    • Zobacz profil
Budowa broni śrutowej
« dnia: Październik 19, 2012, 16:47:02 pm »
Darz bór !

Broń śrutowa, inaczej nazywając ,,strzelbą", to powszechnie używana broń myśliwska.
Wyróżnia się w niej dwa rodzaje układu luf:
- horyzontalny (poziomy układ luf, który zauważymy w dubeltówkach)
- pionowy (stosowany w bokach).

A oto układy luf broni łamanej, śrutowej:


                   *1- pojedynka               *2- dubeltówka                *3- bok

Lufy

Lufy służą oczywiście do odpalania nabojów i nadawania im prędkości oraz kierunku lotu. Wewnątrz jej znajduje się komora nabojowa, przewód, stożek przejściowy i wylot lufy. Komora nabojowa służy oczywiście do naładowania strzelby nabojami i wielkość ustosunkowana jest do wymiarów naboju. Znajdziemy tu również wycięcia, które wpasowane są do wyciągu łusek nabojowych. Natomiast zadaniem stożka jest wyrównywanie przekroju między komorą nabojową a przewodem lufy, który z kolei odpowiada przekrojowi poprzecznemu kalibrowi strzelby.

Tradycyjne dubeltówki posiadają dwie szyny (górną i dolną). Na górnej, blisko wylotu, znajduje się muszka, która pomaga w celowaniu. W tego typu dubeltówek przykomorowa część luf jest zespolona i tworzy trzon. U jego spodu  przylutowane są haki, które służą między innymi do zamykania broni.

Baskila

Posiada główne mechanizmy danej broni. Wewnątrz mieszczą się podwójne mechanizmy zamkowe (osobno dla każdej lufy). Jednym z głównych zadań baskili jest łączenie luf z osadą. Na czołowej jej powierzchni znajdują się przepusty grotów iglicznych i gniazdo górnego zamknięcia. Na tylnym przedłużeniu baskili znajdziemy klucz do otwierania broni oraz suwak mechanizmu zabezpieczenia.

Osada

Jej cel to ułatwienie władania bronią. Część przednią osady nazywa się szyjką, zaś część tylną- kolbą. Ze względu na kształt rozróżniamy osady angielskie (o szyjce prostej) oraz pistoletowe (z szyjką podobną na kształt rączki pistoletu).
Tylne ścięcie kolby to stopka, która zakończona jest piętką. Natomiast górna krawędź kolby to grzbiet, który kończy się noskiem.

Czółenko

Zadaniem czółenka jest blokowanie połączenia luf z baskilią przy łamaniu broni (otwieraniu strzelby). Posiada metalowy trzon z mechanizmami do mocowania go przy lufach oraz do wysuwania lub wyrzucania naboi czy łusek z komory nabojowej. W tylnej ściance czółenka posiada zaczepy do napinaczy kurków, a w części górnej, urządzenia do wyciągania naboi i łusek.


To krótki opis budowy broni śrutowej, który być może w jakimś stopniu rozwieje ewentualne pytania odnośne tego tematu  :)

Pozdrawiam!